Wszystko o podajnikach slimakowych

Jednymi z najczęściej stosowanych urządzeń do transportu oraz dozowania materiałów sypkich są podajniki ślimakowe, nazywane również przenośnikami. Znajdziemy je w praktycznie każdym zakładzie produkującym suche mieszanki, ale nie tylko. Miejsc, w których podajniki znajdują swoje zastosowanie jest znacznie więcej i nie sposób wszystkie wymienić.

Podajnik ślimakowy jest urządzeniem, które służy do transportowania przeróżnych pyłów, od bardzo miałkich do ziaren o dużej granulacji. Dzięki temu jego zastosowania są bardzo szerokie. Ponadto dodatkowym atutem tego rozwiązania jest fakt, iż transport tychże pyłów odbywać się może zarówno w poziomie, jak i pod dowolnym kątem.

Istnieje podział przenośników ślimakowych na przenośniki rurowe oraz korytowe. Pierwsze z nich charakteryzują się większą mocą i – co za tym idzie – większą wydajnością. Jeżeli zaś chodzi o przenośniki korytowe to ich ogromnym atutem jest fakt, że pozwalają na ławy dostęp do przenośnika co z kolei jest niezbędne w sytuacji, gdy potrzebujemy kontrolować trasę transportu.

Projektując przenośniki ślimakowe bierze się pod uwagę przede wszystkim wydajność godzinową. Odpowiednio dobrane materiały oraz specyficzna budowa gwarantuje długą żywotność takiego urządzenia oraz niezawodność, nawet w przypadku przenoszenia ciężkich ściernych materiałów.

Istotnym jest, że przenośniki ślimakowe zawsze są wykonywane zgodnie z indywidualnymi wytycznymi podanymi przez klienta. Szczególnie istotą kwestią jest długość i średnica urządzenia, ale również umiejscowienie wlotu i wylotu oraz ustalenie kąta nachylenia. Często wykonuje się wersje wzmocnione podajników ze względu na pracę urządzenia w szczególnie ciężkich warunkach.

Ciekawym jest szeroka gama obszarów, w jakich mogą by wykorzystywane wspomniane podajnik. Można je znaleźć zarówno w betoniarniach, przy piecach grzewczych jak i w przemyśle spożywczym. Bardzo często korzysta się z nich w trakcie obróbki zboża, na przykład do jego wietrzenia bądź też czyszczenia. Z podajników ślimakowych chętnie korzystają także hodowcy, którzy przy ich użyciu mieszają i podają suchą karmę zwierzętom.