Urzadzenia diagnostyczne medycyna

Czym stanowi kolposkop?

Kolposkop to coraz niezwykle przystępne urządzenie diagnostyczne znajdujące zastosowanie podczas badań ginekologicznych. Stanowi ono wyspecjalizowanym narzędziem, które dzięki połączeniu doskonałej klas układu optycznego ze profesjonalnym współosiowym oświetleniem daje szansę dokładnego zbadania intymnych części ciała kobiet, narażonych na zaatakowanie przez groźne schorzenia. Za pomocą kolposkopu można osiągnąć nawet 400-krotne powiększenie obrazu.

Kolposkop również jego przeznaczenie

Kolposkop stosuje się do kolposkopii, czyli badania powierzchni szyjki macicy wraz z kanałem, a jeszcze pochwy i sromu w końcu wykrycia zmian, które mogłyby mówić o przedklinicznych postaciach raka szyjki macicy. Podaje się, że dokładność diagnozy wykonanej przez kolposkop ma od 79 do niemal 97%, w współzależności z jego rodzaju.

Jak wskazuje badanie kolposkopowe?

Kolposkopia jest bezbolesnym badaniem przeprowadzanym gdy pacjentka siedzi na fotelu ginekologicznym. Na indywidualnym początku badania lekarz zakłada pacjentce specjalny wziernik samotrzymający, który ułatwia uwidocznienie pochwowej części szyjki macicy. Po jego zamocowaniu, do pochwy zaczynany jest wziernik o przezroczystych ścianach, za usługą którego zachowuje się ściany pochwy i wielkość szyjki macicy w normalnym powiększeniu, przy dużym oświetleniu. Kolposkop za pomocą kamery umożliwia rejestrowanie badania i badanie go na indywidualnym ekranie, a też zapisywanie i dawanie dla pacjentki, kiedy oraz do punktów przygotowania dokumentacji medycznej i postawienia diagnozy.