Stosunki miedzynarodowe polski

Kontakty międzynarodowe są niezwykle powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w powierzchniach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, zaś nie po paru miesiącach, kiedy to pozostawało wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Droga na następny kraniec świata nie ma już lat, ale wystarczy jedynie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo nowych dróg współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się mocniejsze i dostępniejsze, i co wewnątrz tym idzie - także bardzo częstsze. Obecnie bez problemu można uzyskać się na drugi kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa kultura a inne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot i bogata wylądować w Azji, w Afryce czyli na obcej wyspie. Wymienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Zgody Europejskiej a wszelki jej mieszkaniec może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka chce pozyskań nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na utrzymaniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie realne są w współczesnym wypadku tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może podbić targi międzynarodowe, bezpośrednio przychodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w naszej fabryce przebiegnie znacznie łatwo w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na okresie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To warte w dawnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na szczęściu transakcji.