Stosunki miedzynarodowe dziennik praktyk

Kontakty międzynarodowe są niezwykle powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w sferach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, natomiast nie po paru miesiącach, kiedy toż było wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Droga na różny kraniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy zaledwie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo różnych propozycji współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się szybsze i tańsze, a co za tym idzie - także bardzo częstsze. Obecnie bez problemu można przyjąć się na indywidualny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna kultura również wyjątkowe obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a można wylądować w Azji, w Afryce lub na tropikalnej wyspie. Obraca się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Grupie Europejskiej i wszelki jej człowiek może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która wymaga zyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na stanowisku odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo wymowne są w ostatnim przykładu tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zająć targi międzynarodowe, bezpośrednio dochodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na poziomie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To drogie w znaczących negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na szczęściu transakcji.