Seksoholizm psychologia

Seksoholizm to uzależnienie od seksu - choroba, objawiająca się kompulsywnymi zachowaniami o podłożu seksualnym.

Prof. Lew Starowicz definiuje zjawisko jako: "stan patologicznego nasilenia erotycznych zaangażowań i energie seksualnej, w który te potrzeby dominują nad innymi, decydując o sensie życia". Objawia się na inne sposoby - licznymi zdradami, natręctwami seksualnymi, masturbacją, zainteresowaniem pornografią.

Z ciekawości na prowadzącą w zeszłych latach swobodę seksualną, rodzaj mody i przyzwolenia na ciekawe zachowania seksualne problem może być bagatelizowany lub niedostrzegany. Osoba, która boryka się spośród ostatnim przedmiotem trafia na mur niezrozumienia, budzi politowanie, jest narażona na kpiny otoczenia.

Osoba uzależniona ciągle szuka nowych doświadczeń seksualnych - w nowych odmianach i formach. Seksoholik zatem nie koniecznie stereotypowy macho, jednak taki obraz jawi się w głowach wielu kobiet. Przeciwnie, istnieje teoria, że u podłoża tych stanowisk leży stała chęć podniesienia samooceny. Seksoholicy to świadomości bardzo niedowartościowane, zakompleksione, często nieśmiałe. Stale poszukują potwierdzenia własnej atrakcyjności. Seks jest rodzajem na podniesienie ego, rozładowania negatywnych emocji, napięć takich jak strach i stres.

Do rozwoju choroby mogą przydać się również wzorce zabrane z domu rodzinnego - bywa, że dysfunkcyjnego i patologicznego.

Seksoholizm jest chorobą, która zawiera zły wpływ na drugie sfery bycia kobiety uzależnionej, częstokroć boleśnie dotyka bliskich. Liczne zdrady, kłamstwa, brak zaufania mogą spowodować do konfliktu i rozpadu stałego związku.

Choroba niewątpliwie wymaga leczenia, psychoterapii. Seksoholizm leczenie Kraków obejmuje wywiad, diagnozę i terapię - niekiedy długotrwałą. Projektem jest zmiana postrzegania sfery seksualnej, zmiana myślenia, tak by akt seksualny nie był tylko materiałem do spełnienia atawistycznego popędu, lecz i zabarwionym emocjonalnie dowodem oddania.