Przeciwwybuchowe instalacje elektryczne

Urządzeniami, które potrafimy odkryć w właściwie każdym sklepie produkcyjnym, bez wątpienia są wyłączniki bezpieczeństwa. Występują one w moc nowych typach dzięki czemu zużywa się je w niesamowicie wielkim zakresie. Ich istotnym zagadnieniem jest wczesne ostrzeganie, zwłaszcza, jeżeli mowa o instalacjach przeciwwybuchowych czy przeciwpożarowych. Umożliwiają one na natychmiastowe wyłączenie bądź zatrzymanie maszyny, gdy zaistnieje taka konieczność, a jeszcze zapobiegają jej samoczynne uruchomienie.

 

Producenci oferują wiele innych wyłączników bezpieczeństwa, zależnie od potrzeb danej aplikacji. Pierwszym rodzajem tychże wyłączników są wyłączniki liniowe stopu awaryjnego. Polecane są one do montażu w urządzeniach, jakich nie ma szanse zabezpieczyć za pomocą zdejmowanych osłon maszynowych.

Inny rodzaj wyłączników bezpieczeństwa to wyłączniki pozycyjne, których obowiązkowe stosowanie nakazują dyrektywy Unii Europejskiej. Zwraca się je w zakresie ochrony przeciwwybuchowej maszyn i instalacji.

Istnieje też rozwiązanie wyłączników bezpieczeństwa z własnymi zaworami, które często są wykorzystywane w drzwiach przesuwnych czy uchylnych. Nadają się one równie dużo do stosowania przy osłonach bezpieczeństwa.

Na zbytu tanie są także wyłączniki kontroli zbiegu taśmy oraz napięcia pasów, jakie są stosowane w narzędziach ludziach do przenoszenia materiałów. Celem stosowania takich kontaktów jest ciągła kontrola czy stanowi jest praktycznie naciągnięty.

Wyłączniki bezpieczeństwa są często stosowane. Dzięki nim zły jest dostęp osób niewybranych do strefy pracy urządzenia, w której może zaistnień niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nieraz nawet życia.