Pakowanie jedzenia w restauracji

Produkty spożywcze coraz częściej umieszczane są w specyficznych warunkach, aby przedłużyć moment ich pozostawiania oraz jednocześnie zmniejszyć ryzyko zepsucia przy kontakcie z powietrzem lub z nowymi produktami. Obecnie pakowanie próżniowe żywności spotyka się nie chociaż w magazynach, lecz więcej w momentach gastronomicznych czyli w prywatnych mieszkaniach. Pakowanie próżniowe kupi na przechowywanie żywności w codziennych warunkach nawet przez wiele miesięcy.

Na czym liczy pakowanie próżniowe żywności? Do owego planu obraca się specjalne rodzaje woreczków foliowych lub plastikowych pojemników, w których stawiane są produkty żywnościowe. Następnie korzystając ze specjalistycznych urządzeń z pojemnika czy worka odciągane jest powietrze, a plastikowy pojemnik lub worek jest wysoce, szczelnie zamykany (foliowy worek jest więcej zgrzewany). W warunkach domowych z pojemników próżniowych odsysane jest powietrze za pomocą specjalne ręcznej pompki.

Co umożliwia próżniowe pakowanie żywności? Na pewno wydłuża czas przechowywania nowych produktów żywnościowych. W zamrażarkach zamknięte próżniowo mięso że żyć trzymane przez 26 miesięcy, znacząco rozciąga się także okres przechowywania mięsa w lodówce lub produktów sypkich, umieszczanych w temperaturze pokojowej. Próżniowe pojemniki zabezpieczają żywność przed działaniem powietrza, ale też grzybów czy drobnoustrojów, które często powodują psucie żywności. Zamknięte próżniowo produkty zachowują wszystkie walory smakowe i zapachowe, jednocześnie również zachowując swoją strukturę.

W pomieszczeniach prywatnych zajmuje się także specjalne próżniowo zamykane słoiki do przechowywania produktów oraz specjalne korki do zamykania próżniowo butelek. Dzięki korkom po otwarciu wino prawdopodobnie żyć zapisywane nie przez 2 dni, tylko przez 20 - 25 dni. Korek zabezpiecza wino przed oksydacją, a toż wino zachowuje wszystkie walory smakowe i zapachowe.

Oprócz żywności w pojemnikach próżniowych może być wyjątkowo przechowywana odzież, która zajmuje mniej miejsca dzięki wykorzystaniu próżni do pakowania.