Oswietlenie awaryjne 220v dc

Systemy oświetlenia awaryjnego są znacznie poważną rolę w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w wypadku nagłego braku oświetlenia mogą oni zostać trwale okaleczeni, i nawet że stać zagrożone ich mieszkanie. W sezonie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do dużych obrotów zakończą się dopiero po paru sekundach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w tych instytucjach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zatrzymanie niemal wcale nie jest natychmiastowe. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Dają się one na inne rodzaje, ale zadaniem każdego z nich istnieje życie oświetlenia pomieszczeń przez jakiś moment po zaniku zasilania. Dzięki temu goście mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, i w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, odpowiedniego nie tylko w przemyśle lecz oraz w klubach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w ciągu codziennej pracy instalacji. W czasie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na energię z akumulatora. Do momentu wyczerpania się baterii światło jest włączone. System opraw jest nie pewne wady, jakimi jest stosowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Własny system możliwy do używania w sektorze liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i kształty sterujące. Można również użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie potrafiło działać wiele godzin, ale energię będzie mocna również oddać do drugich urządzeń, na dowód komputerów czy niektórych maszyn.