Kupujesz kase fiskalna mamy dla ciebie praktyczne rady

Decydując się na otwarcie sklepu czy salonu fryzjerskiego musimy liczyć się z długą listą obowiązków. Ekspozycja i wystrój wnętrza to jedno, ale lwia część tej listy to formalności w Urzędzie Skarbowym.

Każdy przedsiębiorca, który w ramach swojej działalności będzie sprzedawał produkty i usługi, musi wyposażyć się w kasę fiskalną. Jeszcze kilka lat temu był to potężny wydatek. Dziś najprostsze urządzenia można dostać za kilkaset złotych.

Wybierając konkretny model musimy ocenić nasze potrzeby. Dla kierowcy, świadczącego usługi przewozu pasażerów najlepsza okaże się kasa mobilna, a w dużym sklepie egzamin zda terminal fiskalny. Oferta na rynku jest duża, jednak za każdym razem warto pamiętać o jednym: na takich urządzeniach jak kasa fiskalna po prostu nie warto oszczędzać. To ona będzie przecież eksploatowana nawet kilkanaście godzin dziennie i to ona jest bardzo ważna przy rozliczeniach z Urzędem Skarbowym.

Sam zakup kasy novitus to nie wszystko. Dochodzi jeszcze rejestracja i serwis urządzenia. To pierwsze odbywa się w trzech etapach. Kasę fiskalną początkowo trzeba zgłosić do Urzędu Skarbowego, później poddać procesowi fiskalizacji i ponownego – ostatecznego – zgłoszenia do Urzędu Skarbowego. Jeśli chodzi o serwis, to każdy przedsiębiorca musi pamiętać o regularnym, okresowym przeglądzie technicznym kasy fiskalnej. To obowiązek, którego niedopełnienie może skończyć się nałożeniem grzywny przez Urząd Skarbowy.

Kolejna kwestia, o której nie można zapominać to raport z kasy fiskalnej. Zawiera on szczegółowe informacje, będące podstawą do rozliczenia podatkowego. Firmy dokonują raportu dobowego i miesięcznego. Każdy z nich zawiera zsumowane dane dotyczące obrotu oraz kwot podatku za poszczególny okres.

Specjaliści podkreślają, że przed rozpoczęciem działalności, wszystkie formalne aspekty warto przyswoić i … mieć w małym palcu!


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl