Jakie kasy wybrac

Obowiązujące obecnie prawo nakłada na sprzedawców pewne obowiązki, których muszą się trzymać, jeżeli pragną uniknąć różnego rodzaju sankcji. Jest ich wiele i są w dużym stopniu zależne od tego, jaką dokładnie działalności handlową prowadzimy. Niezależnie jednak czy sprzedajemy żywność, odzież czy sprzęt elektroniczny, zawsze musimy posiadać jedno bądź kilka urządzeń (w zależności od wielkości sklepu), jakimi są kasy fiskalne.

Dzięki ciągle rozwijanym technikom elektronicznym, są one dzisiaj niezwykle rozbudowane. Możemy więc zaopatrzyć się w wiele rodzajów tych urządzeń, które zdecydowanie ułatwią nam pracę. Oczywiście podstawową funkcją kas jest tak zwane ewidencjonowanie sprzedaży, jednak niektóre z nich posiadają opcje dodatkowe, związane chociażby z systemem przeprowadzania sprawnej i szybkiej inwentaryzacji. Dzięki temu nasza praca jest zdecydowanie sprawniejsza.

Jakie możliwości daje nam rynek?

Na rynku funkcjonuje obecnie podział omawianych urządzeń. Wymienić możemy Electronic Cash Register (kasy ERC) oraz Electronic Point Of Sale (kasy POS).

W przypadku pierwszego rodzaju urządzeń, mamy do czynienia z modelami bardzo podstawowymi. Ich funkcje nie są zbytnio rozbudowane (to samo tyczy się oprogramowania), ograniczona jest również pamięć RAM, która skraca żywotność urządzenia. W przypadku POS nasze możliwości są dużo szersze. Niezwykle ważne jest również to, iż za ich pomocą możemy realizować operacje sprzedażowe z poziomu komputera.

Atrakcyjnie prezentują się także dodatkowe funkcje POS. Poza komputerem, są one kompatybilne również z czytnikami kodów kreskowych i chipów, wagami czy terminalami kart płatniczych. Można je również niejako połączyć z innymi kasami. Dzięki tego typu opcjom możemy w sposób dokładny kontrolować proces sprzedażowy, w bardzo łatwy sposób prowadzić inwentaryzację towarów czy chociażby skutecznie obsłużyć klienta, dla którego czas realizacji konkretnych czynności jest często najważniejszy.

Rozbudowane systemy

Oczywiście należy zdać sobie sprawę z tego, że kasy fiskalne typu POS są nieco droższe od ich standardowych odpowiedników. W zamian jednak otrzymujemy urządzenia o możliwościach komputera, które pomogą nam w pracy.

I w rzeczywistości tak właśnie jest, bowiem poza kasą otrzymujemy również jednostkę komputerową, klawiaturę oraz wygodny monitor (występujący również w formie dotykowej). Ponadto, urządzenie to posiada wiele wejść, poprzez które jesteśmy w stanie podpiąć wspomniane wyżej systemy. Niezwykle ważne jest również to, iż w przypadku POS otrzymujemy możliwość bardzo sprawnej i dowolnej wręcz konfiguracji urządzenia. Jesteśmy w stanie wymienić procesor, pamięć RAM czy chociażby wgrać nowy, sprawniejszy system. Często tego typu kasy posiadają również dodatkowe akumulatory, dzięki którym możemy pracować bez podłączenia do energii elektrycznej.

Modele ERC

Jak już jednak zostało powiedziane, tego typu zaawansowane moduły są dość kosztowne. Nie oznacza to jednak, że mamy się załamywać. Kasy fiskalne typu ERC również mogą spełnić wszelkie nasze oczekiwania. Należy jednak kupować je w sposób przemyślany.

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, iż występują one w kilku odmianach. Najpowszechniej stosowane są kasy przenośne. Charakteryzują się niewielkim rozmiarem, toteż bardzo dobrze sprawdzają się w ramach małego handlu bądź podczas wielu imprez.

W przypadku większych biznesów, zaopatrzyć musimy się w produkty systemowe, które można połączyć z innymi kasami bądź różnego rodzaju urządzeniami. Są używane przeważnie tam, gdzie funkcjonuje kilka stanowisk sprzedażowych. Pośrednim rodzajem tych urządzeń są odmiany jednostanowiskowe. Nadal wyróżnia ich niewielki rozmiar, jednak posiadają nieco więcej funkcji w porównaniu do modułów mobilnych.

W przypadku kas ERC także istnieje możliwość zainstalowania komputera. Współpracują one z nim w trybie online bądź offline, wymieniając tym samym informacje. Przez tego typu rozwiązania zwiększa się ich zakres dostępnych funkcji.

Jak więc widać, rodzajów kas jest sporo. Powinniśmy więc wybierać je w zależności od prowadzonego przez nas biznesu.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl