Jak wyglada dobra i funkcjonalna kasa fiskalna

Żeby sklep dobrze zarabiał powinien nie tylko oferować szeroki asortyment towarów i znajdować się w dogodnej lokalizacji, ale również sprawnie funkcjonować. Przestoje w pracy, czy długie na kilkadziesiąt metrów kolejki potrafią skutecznie odstraszyć klienta, który nawet jeśli jednorazowo zdecyduje się w takim sklepie zrobić zakupy, następnym razem będzie go z dala omijał.


Na sprawne działanie sklepu składa się wiele czynników: kompetentni i zgrani pracownicy, rozmieszczenie towarów, czystość i porządek, dobra i funkcjonalna kasa fiskalna, i praktycznie nieskończona ilość detali. Jeśli więc chcemy, żeby nasz sklep osiągał jak najwyższe wyniki, warto owym detalom poświęcić jak najwięcej uwagi. Sklep kasy fiskalne powinny się cechować prostą obsługą, aby pracownik był w stanie jak najszybciej i najdokładniej obsłużyć klienta.
Pracowników należy od początku przeszkolić, zamiast rzucić na głęboką wodę oczekując, że życie zrobi to za nas. Należy również traktować ich podmiotowo, tak aby mogli identyfikować się ze swoim miejscem pracy. Brak tej identyfikacji może spowodować sytuację, że gdy tylko spuścimy ich z oka przestaną pracować tak, jak byśmy tego oczekiwali. Niemniej ważny jest dobór personalny: warto zatrudniać pracowników, którzy pasują do siebie charakterologicznie. Nic tak źle nie wpływa na działanie firmy jak konflikty wśród załogi. Pamiętajmy aby każdego pracownika przeszkolić z obsługi kasy fiskalnej.
Półki z towarem powinny być tak rozmieszczone, aby klienci przechodząc pomiędzy nimi mogli się swobodnie mijać, oraz żeby kolejka nie paraliżowała ruchu. Cała powierzchnia sklepu powinna być natomiast zorganizowana w sposób umożliwiający obserwowanie przez pracownika – kradzieże niestety wciąż zdarzają się w Polsce bardzo często, nawet monitoring nie zawsze pomaga, bo w końcu nie możemy zabronić klientom wchodzenia do sklepu np. w bluzie z kapturem uniemożliwiającym identyfikację złodzieja. Pamiętajmy również aby nie zostawiać kasy fiskalnej bez niczyjej opieki. Na stanowisku kasjera zawsze powinna zawsze znajdować się jedna osoba.
Bardzo ważne jest też utrzymanie w sklepie porządku. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której w sklepie panuje bałagan, nie wiadomo gdzie co leży, na półkach i podłodze zalega kurz a do tego panujący w środku zapach trudno uznać za przyjemny. Pamiętajmy aby w kasie fiskalnej zawsze były drobne monety, aby móc wydać klientowi resztę oraz monitorujmy stan rolki na której drukowane są paragony.
Każdy właściciel sklepu powinien zdać sobie sprawę z tego, jak bardzo wszystkie powyższe kwestie wpływają na wyniki finansowe. Dobra i funkcjonalna kasa fiskalna to nie wszystko – sklep, żeby dobrze działać, będzie potrzebował również naszego zaangażowania.


comarch erp xl modułyComarch ERP XL - Systemy ERP CDN - POLKAS

POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl