Choinka tradycja malowana

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie słucha to kwestie. Wszyscy albo przed świętami, albo w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej ponad ciastka oraz indywidualnego sposobie słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest historia choinki i dlaczego istnieje naprawdę obowiązująca w świątecznej tradycji?

Jest sporo teorii, które świadczą o tym, skąd zabrała się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Chociaż w chwila bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stopniu przedświątecznym był Martin Luther, właśnie wznosząc się do nauce, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się mężczyzny z Bogiem. Zwyczaj ten już rozpowszechnił się na wszystek świat. Można więc powiedzieć, że już nie jedynie w Polsce, ale jednocześnie a nowych krajach Europy dodatkowo w Ameryce na wielka ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z dawnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki dokumentu i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na odległości ostatnich 30 lat można określić dużą przeróbkę w popularności choinkowej. Tak więc, dawniej bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane kojarzone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie ciężko było wtedy o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jak dodatek stanowiły tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które zajmowały być wiązane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość kształtów oraz kolorów świątecznych ozdób jest pełna do opisania, natomiast w pierwszej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak jedno kiedy mężczyzny, doświadczała kolei w branży trendów mówiących jej przystrajania. A nie poprawiłoby się to, że od momentu ubrania pierwszej w historii choinki przez Luthera, system ten szczególnie silnie zakorzenił się w klasie świątecznej również bądźmy nadzieję, że nieprędko przeminie.