Badanie ginekologiczne przez odbyt jak sie przygotowac

Kolposkopia to ważne ginekologiczne badanie diagnostyczne. Kolposkopy to narzędzia wykorzystywane przez ginekologów podczas badania – endoskopy mające możliwość wielokrotnego powiększania obrazu. Badanie wykonywa się w warunkach ambulatoryjnych.

Do spełnienia kolposkopii nie trzeba bardzo się przygotowywać. Niezbędna istnieje jednak wstrzemięźliwość płciowa na kilka dni przed. Nie wolno też spełniać go podczas krwawienia miesięcznego. Samo pytanie nie jest nieprzyjemne i mocna je przeprowadzać i u kobiet w ciąży.
Kolposkopia najczęściej tworzona jest w formy, gdy cytologia daje niejednoznacznie wyniki. Pytanie to umożliwia na stosunkowo wczesną diagnostykę raka szyjki macicy (w tzw. stadium przedinwazyjnym). Jeśli rak wybiera się w fazie rozwoju kolposkopia umożliwia weryfikację powstałych zmian.
Badanie kolposkopowe polega przede każdym na analizie części pochwowej szyjki macicy po jej ukazaniu się we wzierniku. Na jej powierzchni pojawiać się mogą bowiem niebezpieczne zmiany, które są niemożliwe do wykrycia podczas rutynowego badania. Najpierw ginekolog ogląda nabłonek płaski wielowarstwowy nierogowaciejący i gruczołowy, szczególnie zwracając uwagę na ich możliwość. Tam powstają bowiem najgroźniejsze choroby. Później obraz dodaje się i dzięki wykorzystaniu zielonego filtra obserwuje podnabłonkową sieć naczyń krwionośnych. Na jej podstawie możliwe jest rozpoznanie charakteru powstałej zmiany. Kolejny etap pytania to cechy kontrastujące powierzchnię nabłonka (np. próba z płynem Lugola i kwasem octowym 3%).
Kolposkopia, ze powodu na pozytywny sprzęt, jest badaniem stosunkowo ważnym i musi doświadczenia ze karty prowadzącego ją lekarza. Jest jeszcze rzadko wykonywane, choć coraz częściej także w ramach działalności Narodowego Funduszu Zdrowia.