Badania plodnosci dla mezczyzn

Badanie płodności u ludzi polega przede wszystkim na pytaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest zasadniczym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które płyną z założeń i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem pytania są więc plemniki.

Kiedy powinno zrobić się badanie?Badanie to powinno się zrobić w punkcie, gdy po czasie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez powodu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je przeprowadzić i po nowego typie urazach w miejscowości krocza i po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed podejściem do poszukiwania muszą stać osiągnięte określone standardy. Negatywnie na produkt mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi czas abstynencji płciowej (próbka powinna zostać nabyta w terminie 2-7 dni z stosunku), przebyte choroby (szczególnie te, którym towarzyszyła podwyższona temperatura), a jeszcze nadużywanie alkoholu. Próbka do poszukiwania powinna i zostać złożona w normalny środek.Badanie nasienia liczy na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich witalność i ruchliwość). Dodatkowo pokazuje się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem polecane są jeszcze inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW diagnostyce niepłodności u mężczyzn stosuje się także innego typu badania hormonalne. Bada się m.in. poziom wolnego i wszystkiego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności potrafią istnieć też wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Bada się wówczas badania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Jest to tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Oznacza ono pomoc wiązania się przeciwciał z plemnikiem. Wymaga istnieć ich tak bardzo dużo, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności niejednokrotnie są i nowego typu infekcje. W końcu ich wykluczenia budowane są badania mikrobiologiczne.